୩ -ସପ୍ତାହ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ୍ ଥରକରେ ଉଠାଯିବ ନାହିଁ, ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ |

0
397
OdiaNew360, Odisha News
Source:News18
Article Top

“ବିଜେଡିର ପିନାକି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଉଠାଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଲାଇଫ୍ ପ୍ରି-କରୋନା ଏବଂ ପୋଷ୍ଟ-କରୋନା ସମାନ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ମୋଦୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।”

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବୁଧବାର ସଂସଦର ବିରୋଧୀ ଦଳ ତଥା ଅନ୍ୟ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପ୍ରିଲ 14 ରେ ଗୋଟିଏ ଥର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ହଟାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଜେଡିର ପିନାକି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। COVID-19 ମହାମାରୀରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଦେଶରେ ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ନେତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ମୋଦୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଆସିଛି। ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ନେତା ପିନାକି ମିଶ୍ର ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ହଟାଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ଜୀବନ ପ୍ରି-କରୋନା ଏବଂ ପୋଷ୍ଟ କରୋନା ମଧ୍ୟ ସମାନ ହେବ ନାହିଁ।

ଏହି ସଭାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଏବଂ ଜାତୀୟତାବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର ରହିଥିଲେ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବମାନେ – ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଗୃହ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ — COVID-19 ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତଥା ତାଲା ପଡିଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଅନେକ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ଦେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପକରଣ (ପିପିଏ) ର ଅଭାବ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିବାବେଳେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏପ୍ରିଲ୍ 14 ଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବ extend ାଇ ପାରନ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପାଇଁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଅନୁଦାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିସାରିଛନ୍ତି, କାରଣ ଦେଶରେ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା କ let ଣସି ଛାଡ଼ପତ୍ରର ଚିହ୍ନ ନାହିଁ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବୁଧବାର ସକାଳ ଅଦ୍ୟତନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ 149 ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ 5,194 ଟି COVID-19 ମାମଲା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି, ଯେପରିକି ଦେଶ ଏହାର ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛି।

ଆଜାଦ ଏବଂ ପାୱାରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟମାନେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମିଟ୍ ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ରାମ ଗୋପାଳ ଯାଦବ (ସମାଜବାଡି ପାର୍ଟୀ), ସତୀଶ ମିଶ୍ର (ବାହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି), ଚିରାଗ ପାସୱାନ୍ (ଲୋକ ଜନକ୍ଷେତ୍ର ପାର୍ଟି), ଟିଆର ବାଲୁ (ଦ୍ରାବିଡା ମୁନ୍ନେଟ୍ରା କାଜଗାମ), ସୁଖବୀର ସିଂ ବାଦଲ ( ଶିରୋମଣି ଅକାଳୀ ଦଳ), ରାଜୀବ ରଂଜନ ସିଂ (ଜନତା ଦଳ-ୟୁନାଇଟେଡ୍), ପିନାକି ମିଶ୍ର (ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ) ଏବଂ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ (ଶିବସେନା)।

ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନିଚ୍ଛା ଛାଡି ତ୍ରିନାମୁଲ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ମଧ୍ୟ i ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା |

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବମାନେ – ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଗୃହ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ COVID-19 ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତଥା ତାଲା ପଡିଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟିଏମସି ନେତା ସୁଦୀପ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ମୋଦୀ ସେହି ଦଳର ନେତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ ଯାହାର ଲୋକସଭା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭାର ମିଳିତ ଶକ୍ତି ପାଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଗ କରିଥାଏ।

ମାର୍ଚ୍ଚ 25 ରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପକାଇବା ପରେ ବିରୋଧୀଦଳଙ୍କ ସମେତ ଚଟାଣ ନେତାଙ୍କ ସହ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ, ଯଦିଓ ସେ ଅଣ-ଏନଡିଏ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ଥିବା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ।

କରୋନାଭାଇରସର ବିସ୍ତାର ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ଉପାୟ ଉପରେ ମତାମତ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର, ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ଭାରତୀୟ ମିଶନର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ନିକଟରେ ସେ କଂଗ୍ରେସର ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ଟିଏମସିର ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ଡିଏମକେ ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନ political ତିକ ଦଳର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇ COVID-19 ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ସେ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରତୀଭା ପାଟିଲ ଏବଂ ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚଡି ଦେବ ଗ Gow ଡା ଏବଂ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ଏହି ସମୟରେ, ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବ meeting ଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଧିର ରଂଜନ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏପ୍ରିଲ୍ 14 ରୁ ଜାରି ରହିଥିବା ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବଢାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଙ୍କଟ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ଦଳ କିଛି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ରବି ଫସଲ ଅମଳ ପାଇଁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ 21 ଦିନିଆ ତାଲା ପକାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ସାର ଉପରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଟିକସ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦଳ ଦାବି କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାୟୀ ଫସଲ ଅମଳ ସମୟରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଚାକିରୀ ଯୋଜନା MGNREGA ରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ଦଳ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here