HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ, SBI, କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକ ? ଏହା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ !!

0
554
SBI OdiaNews360.com
SBI, Odianews360.com
Article Top

କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ହେତୁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଗୁରୁତର ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବାରୁ ଠକମାନେ ବିଶ୍ରାମ ନେଉନାହାଁନ୍ତି। ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସୁରକ୍ଷିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନକଲ କରିବାର ନୂଆ ଉପାୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା loan ଏବଂ EMI ଉପରେ ତିନିମାସ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସୁବିଧା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

HDFC bank OdiaNews360

HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ, SBI ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଖରାପ ଉପାୟ ଏବଂ loan EMI ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ କଣ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ସେ ବିଷୟରେ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି।

ଲୋକଙ୍କୁ ଠକିବା ପାଇଁ ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ନୂଆ ଉପାୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି | ସାଇବର ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ସଚେତନ ହେବା। ଦୟାକରି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ EMI ବିଳମ୍ବ କରିବା ପାଇଁ OTP ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ | ଆପଣଙ୍କର OTP ଶେୟର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛି।

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାରେ ଘରୋଇ HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି “ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅଧୀନରେ ଆପଣଙ୍କର EMI ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ, HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ OTP, NetBanking, ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ପାସୱାର୍ଡ, କୋଷ୍ଟମେର ID, UPI PIN ଇତ୍ୟାଦି ମାଗିବ ନାହିଁ “

ଠକମାନେ କଣ କରନ୍ତି ?

ଠକମାନେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ କଲ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର EMI ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର OTP ଶେୟର କରିବାକୁ କୁହନ୍ତି | ଯଦି ଗ୍ରାହକ OTP ଶେୟର କରନ୍ତି, ଠକ ତୁରନ୍ତ ରାଶି ଚୋରାଇ ନେଇଥାଏ |

SBI କହିଛି, “ସାଇବର ଅପରାଧର ଏକ ନୂତନ ଶୈଳୀ ଠକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ଠକେଇରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ସେମାନଙ୍କର loan ଣ EMI କୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ OTP ଶେୟର କରିବାକୁ କୁହନ୍ତି | ଦୟାକରି ଆପଣଙ୍କର OTP ଶେୟର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | “

ଆପଣ କଣ କରିବା ଉଚିତ !!

ଆପଣଙ୍କୁ OTP, NetBanking, ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ପାସୱାର୍ଡ, କୋଷ୍ଟମେର ID, UPI PIN ଇତ୍ୟାଦି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବିବରଣୀ ମାଗୁଥିବା କଲକୁ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ କାଟି ଦୀୟନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ବିଷୟରେ  କୌଣସି ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here