ଇପିଏଫ ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଚାଁହୁଛନ୍ତି କି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ସହଜ ଉପାୟ

0
62
Article Top

ଏକ କର୍ପୋରେଟ୍ ସେଟଅପ୍ ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଭାବରେ, ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ୍ ପାଣ୍ଠି (ଇପିଏଫ୍) ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକି କର୍ମଚାରୀମାନେ ଜାଣିରଖିବା ଉଚିତ | କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ଏବଂ ବିବିଧ ପ୍ରୋଭିଜେସନ୍ ଆକ୍ଟ, ୧୯୫୨ ଅଧୀନରେ ଇପିଏଫ୍ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ୍ ପାଣ୍ଠି ସଂଗଠନ (ଇପିଏଫ୍ଓ) ଅଧୀନରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି।
ଏହା ଏପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ ଯେଉଁଥିରେ ୨୦ କିମ୍ବା ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିୟୋଜିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ସର୍ତାବଳୀ ଓ ଛାଡ ଅନୁଯାୟୀ କେତେକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ୨୦ ରୁ କାମ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ସତ୍ୱେ ଇପିଏଫ୍ ର ସୁବିଧା ଦିଅ ଯାଇ ପାରେ I
ଇପିଏଫ୍ ସ୍କିମ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରତି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅବଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ସମାନ ଅବଦାନ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | କର୍ମଚାରୀ ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତି ସମୟରେ ଉଭୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂଚିତ ଏହି ରାଶିଟି ସୁଧ ସହ ପାଇଥାନ୍ତି I
ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଇପିଏଫ୍ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାସିକ ଆୟ ୧୫୦୦୦ ହୋଇଥିବା ଦରକାର ଏବଂ ୧୫୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇ ନଥାଏ | ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମାସିକ ୧୫୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ବେତନଭୋଗୀ ସେମାନେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ EPF ର ସଦସ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଯଦିଓ, ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଯିଏ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସୀମା (ବର୍ତ୍ତମାନ 15,000 ଟଙ୍କା) ଉପରେ ବେତନ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ସହମତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପିଏଫ୍ କମିଶନରଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ସେ ଇପିଏଫ୍ ସଦସ୍ୟ ହୋଇପାରିବେ |

ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଅବଦାନ ମୌଳିକ ଭତ୍ତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭତ୍ତାର ୧୨% ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମାନ ରକମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ | ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକରେ ଯାହା ୨୦ ରୁ କମ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଥାଏ କିମ୍ବା EPFO ​​ଦ୍ୱାରା ସୂଚିତ କରାଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ କେତେକ ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରେ, ଉଭୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ହାର 10 ପ୍ରତିଶତରେ ସୀମିତ ରହେ |
ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ମୌଳିକ ଦରମା ଯେଉଁଥିରେ ଅବଦାନ ଗଣନା କରାଯାଏ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ମାସିକ ମପୁଲିକ ଦରମା 30,000 ଟଙ୍କା ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କ ଇପିଏଫ୍ ପ୍ରତି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବଦାନ ମାସକୁ ୩,୬୦୦ ଟଙ୍କା (ମୌଳିକ ବେତନର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ) ହେବ ଏବଂ ସମାନ ପରିମାଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ |
ଇପିଏଫ୍ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୂଡ଼ାନ୍ତ PF ସମାଧାନ ଦାବି ପାଇଁ ଜଣେ ୫୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ସେବାରୁ ଅବସର ନେବାକୁ ପଡିଥାଏ | କର୍ମଚାରୀ ,ସମୁଦାୟ ଇପିଏଫ୍ ବାଲାନ୍ସରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବଦାନ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ସହିତ ମୋଟ ରକମର ସୁଧ ପାଇଥାନ୍ତି |୫୪ ବର୍ଷ ରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁଧ ସହିତ ଜମା ହୋଇଥିବା ବାଲାନ୍ସର ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ |

କିନ୍ତୁ ଯଦି କେହି ୫୫ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଚାକିରି ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି..?
ଡିସେମ୍ବର ୬ , ୨୦୧୮ ଠାରୁ,ନିୟମାନୁଯାୟୀ ଏକ ମାସ ବେକାର ରହିବା ପରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଇପିଏଫ୍ ର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ୬୦ ଦିନ ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ବେକାର ରହିବାପରେ ବାକି ୨୫% ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ।
EPFO ଦ୍ୱାରା UAN (Universal Account Number ) ଆବଣ୍ଟିତ ହୋଇଥାଏ I ଅନୁଷ୍ଠାନ ରେ ପ୍ରତ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଇପିଏଫ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ID ନମ୍ବର UAN ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା EPF କିପରି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଏ :
୧. ଇପିଏଫ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଆବେଦନ ଡାଉନଲୋଡ଼ -:ଏଥିପାଇଁ ଜଣେ ନୂତନ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଦାବି (ଆଧାର) / କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଦାବି ଫର୍ମ (ଅଣ-ଆଧାର) କୁ ଏଠାରୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ

ନୂତନ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଦାବି ଫର୍ମ (ଆଧାର) ପୂରଣ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବିନା ସମ୍ପୃକ୍ତ ପ୍ରାଧିକରଣ EPFO ​​କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ ନୂତନ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଦାବି ଫର୍ମ(ବିନା ଆଧାର) ପୂରଣ ହେବ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପ୍ରାଧିକରଣ EPFO ​​କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦାଖଲ କରାଯିବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ଯେ ଉପରୋକ୍ତ ସାରଣୀରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିବା ପରି ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଇପିଏଫ୍ ରାଶି ଆଂଶିକ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କ୍ଷେତ୍ରରେ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ପାଇଁ ଆତ୍ମ-ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ବିକଳ୍ପ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଛି |
. EPF ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଦାଖଲ :
ଜାଣିରଖିବା ବିଷୟ, ଇପିଏଫ୍ ନିକଟରେ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ସୁବିଧା ଆଣିଛି, ଯାହା ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅଧିକ ଆରାମଦାୟକ ଏବଂ କମ୍ ସମୟ ସାପେକ୍ଷ କରିପାରିଛି |
ଅନଲାଇନ ଆବେଦନ ପାଇଁ ନିମ୍ନ ଲିଖିତ ବିଷୟ ଜାଣିରଖିବା ଉଚିତ –
UAN (ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନମ୍ବର) ସକ୍ରିୟ ହୋଇଥିବ ଏବଂ UAN କୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଥିବା ଦରକାର |
UAN ଆପଣଙ୍କର KYC, ଯଥା ଆଧାର, ପାନ୍ ଏବଂ IFSC କୋଡ୍ ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଥିବ |

ଅନଲାଇନରେ EPF ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିପରି କରାଯାଏ :
ପଦାଙ୍କ 1: UAN ପୋର୍ଟାଲକୁ ଯାଆନ୍ତୁ https://unifiedportal-mem.epfindia.gov.in/memberinterface/

ପଦାଙ୍କ 2: ଆପଣଙ୍କର UAN ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ସହିତ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କ୍ୟାପଚା ଟାଇପ କରନ୍ତୁ |


ପଦାଙ୍କ 3: MANAGE ଟ୍ୟାବ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର KYC ବିବରଣୀ ଯେପରିକି ଆଧାର, ପାନ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ ସଠିକ୍ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ KYC ଚୟନ କରନ୍ତୁ |


ପଦାଙ୍କ 4: KYC ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ ହେବା ପରେ, ‘ONLINE SERVICE ’ ଟ୍ୟାବ୍କୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ମେନୁରୁ ‘ଦାବି (ଫର୍ମ -31, 19 ଏବଂ 10C)’ ଚୟନ କରନ୍ତୁ |

ପଦାଙ୍କ 5: ‘CLAIM ’ ସଦସ୍ୟ ବିବରଣୀ, KYC ବିବରଣୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସେବା ବିବରଣୀ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ | ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାର ଶେଷ ଚାରି ଅଙ୍କ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ‘VERIFY ’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |



ପଦାଙ୍କ 6: କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବାକୁ ‘yes ’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ପଦାଙ୍କ 7: ବର୍ତ୍ତମାନ, ‘Proceed for Online claim’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
ପଦାଙ୍କ 8: ଦାବି ଫର୍ମରେ, ଆପଣ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଦାବିକୁ ବାଛନ୍ତୁ, ଯଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇପିଏଫ୍ ସମାଧାନ, ଇପିଏଫ୍ ଅଂଶ ପ୍ରତ୍ୟାହାର (loan / advance) କିମ୍ବା ପେନ୍ସନ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର, ମୁଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ସେବା ମାନଦଣ୍ଡ ହେତୁ ଯଦି ସଦସ୍ୟ PF ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିମ୍ବା ପେନ୍ସନ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରି କ services ଣସି ସେବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ମେନୁରେ ସେହି ବିକଳ୍ପ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ |.
ପଦାଙ୍କ 9: ତା’ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ରାଶି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ‘PF ଆଡଭାନ୍ସ (ଫର୍ମ 31)’ ଚୟନ କରନ୍ତୁ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହିପରି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ, ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠିକଣା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ |
ପଦାଙ୍କ 10: ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିଥିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍କାନ ହୋଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇପାରେ | ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଅନୁରୋଧକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ହିଁ ଆପଣ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ | ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ସାଧାରଣତଃ ୧୫ ରୁ 20 ଦିନ ସମୟ ଲାଗେ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here