ଲକ ଡାଉନ ବଢିପାରେ ୩୧ ମଇ ପରେ,ଏହି ୧୧ ଟି ସହର ଉପରେ କଡ଼ା ନିୟମ ରଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ

0
52
Article Top


31 ମଇ ପରେ ଲକ ଡାଉନ ବଢିପାରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି 11 ଟି ସହର ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି |କରୋନା ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନର ଏକ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର 31 ତାରିଖ ପରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ ଡାଉନ କରି ପାରନ୍ତି | କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନର ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରକୃତି ଭିନ୍ନ ହେବ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆରାମ ମିଳିବ।
ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶର 11 ଟି ମୁଖ୍ୟ ସହର ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏହି 11 ଟି ମୁଖ୍ୟ ସହର ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଚେନ୍ନାଇ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ, କୋଲକାତା, ଥାନେ, ପୁଣେ, ଜୟପୁର, ସୁରଟ ଏବଂ ଇନ୍ଦୋର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ସହରଗୁଡ଼ିକରୁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ |
ରାଜ୍ୟମାନେ ନିଜ ଅନୁଯାୟୀ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ତଥାପି, କୌଣସି ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ପର୍ବ ପାଳନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିବ |

ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଏହି ସମୟରେ କରୋନା କାରଣରୁ ସାରା ଦେଶରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଚାପ ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗତ ଦୁଇମାସ ଧରି ଜାରି ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି, କାରଣ କରୋନା ମାମଲା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ଘଟୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ।
ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ କେବଳ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲା ଯାହା କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍ ଥିଲା, ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଏକକାଳୀନ, ବସ୍, ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ସୀମିତ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଘରୋଇ ବିମାନ ପରି ପରିବହନ ଧାରାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ଏଥି ସହିତ ବଜାର, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ପୁନଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି |
ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଜିମ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନରେ ପୂଜା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ସମସ୍ତ ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯିବ।
କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୟେଦୁରୁପ୍ପା ସରକାର ଜୁନ୍ 1 ରୁ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଚର୍ଚ୍ଚ ଖୋଲିବାକୁ ରାଜି ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେଦୁରୁପ୍ପା ଏହି ମାମଲାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଥରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଲ୍ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇଲେ, ତେବେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବା କିମ୍ବା ନ ଖୋଲିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥାନ୍ତା।
ଏହି ଲକ ଡାଉନ ର ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସପିଂ ମଲ୍, ସିନେମା ହଲ୍, ସ୍କୁଲ୍, କଲେଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପୂର୍ବପରି ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ | ତେବେ କେତେକ ରାଜ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍ ମାସରୁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ। ଏହା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କରିବା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ଏହା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ସପକ୍ଷରେ ନୁହେଁ।

ଭାରତରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 1.5 ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଦେଶରେ 14 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଉଛି | ଏଥି ସହିତ ଗତ 16 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here