କୋଭିଡ -19 ବିସ୍ତାର ମଧ୍ୟରେ ୩ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଓଡିଶା ସରକାର ୬୦ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି |

0
197
Article Top

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ଗୁରୁବାର ରାତି ୧୦ ଟାରୁ ଯାଜପୁର ,ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାରେ ଓଡିଶା ସରକାର ୬୦ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ କୋଭିଡ୍ -19 ସକରାତ୍ମକ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି |
ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଗତ ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୨୯ଟି କୋଭିଡ -19 ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ୨୮ ଟି ଯାଜପୁର ,ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ଆସିଛି। ଆମକୁ ଏହି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାକୁ ପଡିବ।” ସୋମବାର ସକାଳ 10 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ |

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବ ନାହିଁ ଏହା କର୍ଫ୍ୟୁ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
ତଥାପି, ମନୋନୀତ ଔଷଧ ଦୋକାନ ପରି ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଜିଲ୍ଲା ଦେଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଯାଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନକୁ ମୁକ୍ତ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |
ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ପରୀକ୍ଷା ତିନି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ବେଳେ ସରକାର ଅନ୍ୟ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମେତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଫେରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି।ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସହିତ ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟକୁ ସମ୍ପ୍ରତି ଯାତ୍ରା ଇତିହାସ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି।

ସମ୍ପ୍ରତି ଭ୍ରମଣ ଇତିହାସ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ଚିକିତ୍ସଛିତ ହେବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିବା ଉଚିତ ଯାହାର ଅବମନନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି।
ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ୬୦ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବନ୍ଦକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଯାଜପୁର ,ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛୁ।

ଏହି ବନ୍ଦକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ଡିଜିପି ଅଭୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲାର କୋଭିଡ -19 ପରିସ୍ଥିତିର ତଦାରଖ ତଥା ନିରୀକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ତିନିଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଓଡିଶାରେ କୋଭିଡ -19 ପଜିଟିଭ ମାମଲା ୮୯ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here