ଓଡିଶା: ଆଜିଠାରୁ ମଦ ହୋମ ଡେଲିଭେରି ..

0
46
Article Top

ଭୁବନେଶ୍ୱର:ଓଡିଶା ସରକାର ଗତକାଲି ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତି ଅନୁଯାୟୀ ଆଜିଠାରୁ (ମେ ୨୪ ) ଠାରୁ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଏବଂ ସପିଂ ମଲ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଡ୍ ବିଦେଶୀ ଲିକୋର (ଆଇଏମ୍ଏଫ୍ଏଲ୍) ଏବଂ ବିୟରର ଅନ୍ ଏବଂ ଅଫ୍ ଦୋକାନ ଲାଇସେନ୍ସଧାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ହୋମ ଡେଲିଭରି’ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।
ଓଡିଶା ଏକ୍ସାଇଜ୍ ନିୟମ, 2017 ଅନୁଯାୟୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସଂଶୋଧନ କରି ଏହା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ତେବେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଲାଇସେନ୍ସଧାରୀଙ୍କୁ କାଉଣ୍ଟର କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପରିସରରେ ମଦ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ପୃକ୍ତ ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ କରି ଏକ “ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍ ଫି” ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗତ ବର୍ଷ ବିଦ୍ୟମାନ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ବିଦେଶୀ ମଦ ଏବଂ ବିୟରର ସର୍ବାଧିକ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ (ଏମଆରପି) କୁ ୫୦% ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ( 2019-20) | ଉତ୍ପାଦିତ ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ କୋଭିଡ -19 ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁସଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଅର୍ଥ ଆକାରରେ ପୂରଣ ଦିଗରେ ଯିବ।

ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସିଧାସଳଖ ତଥା ଖ୍ୟାତନାମା ଅନ ଲାଇନ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ବିତରଣ କରୁଥିବା ୱେବସାଇଟ , ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିତରଣ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଇତ୍ୟାଦି ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନ ବିତରଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଅନ୍ / ଅଫ୍ ଦୋକାନ ଲାଇସେନ୍ସଧାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ / ମୋବାଇଲ୍ / ହୁଆଟ୍ସଆପ /ଇ-ମେଲ ଦ୍ୱାରା ବିତରଣ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଂଟ ଆଦି କରି ପାରିବେ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ପାନୀୟ ନିଗମ (OSBC) ୱେବସାଇଟ୍ (osbc.co.in) ସେମାନଙ୍କର ବିବରଣୀ ସହିତ ଅନ୍ / ଅଫ୍ ଦୋକାନ ଲାଇସେନ୍ସଧାରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା ଅନୁଯାୟୀ ତାଲିକା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ | ୱେବସାଇଟରେ ଉତ୍ପାଦ ଅନୁସାରେ ସର୍ବଶେଷ MRP ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ | ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କିମ୍ବା ଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍, ହୁଆଟ୍ସଆପ, ଇମେଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ମାଧ୍ୟମରେ ମଦ ବିତରଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ। ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦୋକାନ ସାମ୍ନାରେ ଭିଡ଼ ନ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଫୁଡ୍ ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ସ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, ମଦ ବିତରଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଖୁଚୁରା ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିତରଣ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟୋଜିତ ହୋଇପାରିବେ, ସେମାନେ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶାର ଏକ୍ସାଇଜ୍ କମିଶନରଙ୍କ ଠାରୁ NOC ( ଆପତ୍ତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର) ନେଇ ପାରନ୍ତି। ଏକ୍ସାଇଜ୍ କମିଶନରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା NOC ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକର ତାଲିକା OSBC ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେବ | ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ / ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ସକେଉଁ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ର ସମ୍ମୁଖୀନ ନ ହେବାପାଇଁ ସମୟ ସମୟରେ OSBC ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏମଆରପି ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ପାଳନ କରିବେ ।

ଏହା ଆହୁରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ମଦ ବିକ୍ରୟ କ୍ରେତା ଏବଂ ବିକ୍ରେତା / ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ / ବିତରଣ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ମତି / ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଆଧାରିତ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ / ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିବାଦ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାୟୀ ହେବେ ନାହିଁ। ତଥାପି, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ଯେକୌଣସି ସର୍ତ୍ତର କୌଣସି ଦଳ / ପକ୍ଷ ଦ୍ୱାରା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଗଲେ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପଯୁକ୍ତ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here